Polgár Vladislav
Ján Zachara - legenda slovenského boxu

Jan Zachara

Náš doposiaľ posledný zlatý olypijský medailista z úpolových športov sa narodil 27.augusta 1928 v Kubre, dnešnej časti Trenčína.

Prvýkrát súťažne vstúpil do ringu na majstrovstvách Slovenska v roku 1944, kde získal tretie miesto a odvtedy zasvätil pätnásť rokov súťažiam a turnajom v tomto športe. Neskôr ostal boxu verný ako tréner.

Vo svojej bohatej kariére absolvoval 430 oficiálnych zápasov, z ktorých vyhral 365 duelov.

Prvý významnejší titul získal v roku 1947, keď na Majstrovstvách Slovenska nenašiel premožiteľa. Svoj najväčší úspech dosiahol na olympijských hrách 1952 v Helsinkách, kde triumfoval v boxerskom ringu v kategórii do 57 kg. Postupne zdolal Švéda Wärmströma, Juhokórejčana Sua, Maďara Erdeia (ktorého predtým nikdy neporazil), Juhoafričana Leischinga a vo finále zdolal 3:2 na body Taliana Caprariho. Nadviazal tak na príklad nášho boxerského olympijského šampióna z Londýna 1948 Júliusa Tormu, od ktorého sa veľa učil.

Ján Zachara štartoval - podobne ako v Helsinkách spoločne s Tormom - aj na olympijských hrách 1956 v Melbourne, kde sa v rovnakej hmotnostnej kategórii prebojoval do štvrťfinále. Ako víťaz Všeslovanských majstrovstiev v roku 1946 mal štartovať už v Londýne 1948, napokon ho však z nominácie vyškrtli.

Pri boxe zostal Ján Zachara aj po skončení úspešnej športovej kariéry. Desaťročia sa trénersky venoval príprave boxerských nádeji, a tejto práci zostal verný dodnes. V príprave dokonca pomáhal aj olympioničke v bedmintone Eve Sládekovej. Všade rozsieval svoj príklad ozajstného športovca a slušného človeka, ktorého si každý obľúbi.

Ján Zachara sa ochotne zúčastňuje rôznych besied a olympijských podujatí. Je čestným členom SOV, držiteľom Zlatých kruhov SOV a organizácia UNESCO mu udelila titul Rytier fair play.

V súčasnosti sa venuje príprave mládeže, chodí dvakrát do týždňa trénovať mládé nádeje. Ostal verný aktívnemu spôsobu života, každé ráno okrem venuje 15 minút šlapaniu na stacionárom bicykli a keď to dovolí počasie, jazdí aj na normálnom bicykli po okolí Novej Dubnice.

  Ťažko dať recept na to, aké vlastnosti by mal mať boxer, aby uspel na vrcholnom podujatí. Jedni majú zato úderom rozhodnúť, aby ani rozhodcovia nemohli zle bodovať. No predsa však: mať svoj šport rád, oddať sa mu telom i dušou, celé svoje dianie mu podriadiť a tvrdo na sebe pracovať.  
  Ján Zachara  

Úspechy
    - 2x majster Slovenska v rokoch 1947 - 48
    - 4x majster Česko-Slovenska 1951,1954 - 56
    - Olympijský víťaz 1952 Helsinki
    - štvrťfinále na olympijských hrách 1956 Melbourne

Literatúra
http://www.sportovninoviny.cz/tema/index_view.php?id=329835&id_seznam=474
http://www.olympic.sk/topnews/14161/
http://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Zachara
http://www.boxclub-kn.sk/legendy%20boxu/jan_zachara.html
http://www.zsuzhorodska.sk/zameran/pocitace/olymphry/novovoh/sportov/zachara.htm
http://sport.cas.sk/clanok/86752/jan-zachara-za-medailu-som-dostal-stalinove-spisy.html

(Uvedené linky boli aktuálne k dátumu vzniku tohto článku - 31.januáru 2009)

 Stiahnuť vo
 POLGAR, V. 2009. [online] Ján Zachara - legenda slovenského boxu. http://www.upoly.sk/page_id.php?id=40